İslam İktisadı Temel Eğitim Programı Gerçekleştirildi

Bilhikem (Bilim ve Hikmet Araştırmaları Merkezi) ile İKAM (İslam İktisadı Araştırma Merkezi) iş birliğiyle Van’da 23-24 Ekim tarihlerinde “İslam İktisadı Temel Eğitim Programı” gerçekleştirildi.

Eğitim Programına Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nin çeşitli fakültelerinde okuyan öğrenciler yoğun ilgi gösterdi. Yaklaşık 100 kişinin katıldığı programa Bilhikem Kademe öğrencileri, Bilhikem Mezunları da katılım sağladılar. Ayrıca programa Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdurrahman Candan, Bilhikem Yönetim Kurulu üyeleri, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinin öğretim üyeleri, Van’da bulunan çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de katıldı.

Van İl Müftülüğü Konferans Salonunda gerçekleştirilen program 23 Ekim Cumartesi günü açılış konuşmalarıyla başladı.
Bilhikem adına açılış konuşmasını yapan yönetim kurulu üyesi Hakan Hemşinli, Bilhikem’in misyon ve vizyonuna yönelik açıklamalarda bulundu. Bilhikem’in eğitim programı, ihtisas çalışmaları ve etkinlikleri hakkında bilgilendirme yapan Hakan Hemşinli, katılımcılara teşekkür etti.
Daha sonra Faruk Bal’ın “İslam İktisadının Tarihsel Gelişimi” konusu ile programın ilk dersi başladı. İkinci derste Melih Turan “İslam İktisadının Güncel Meseleleri” konulu sunumlarını gerçekleştirdi. Programın ilk gününün son dersini ise Zeynep Hafsa Orhan “İslam İktisadı’na Giriş” dersi ile tamamladı. Programın ikinci günündeki ilk oturumu Cem Korkut “İslam İktisadı’nda Para ve Mali Konular” başlığıyla gerçekleştirdi. Daha sonra son oturumda “İslam İktisadı’nda Kurumlar ve Sistemler” konusuyla Sercan Karadoğan sunumlarını gerçekleştirdi. Programdaki katılımcılara katılım belgeleri verilerek program son buldu.

Bilhikem olarak, İKAM’ın değerli temsilcilerine, Van İl Müftümüz sayın Ömer KESKİN’e, müftülük personeline, İpekyolu İlçe Müftümüz sayın Şehmus BAYLER’e, programda sunumlarını gerçekleştiren hocalarımıza, katılımcılara ve programın düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederiz.